معرفی کتاب ها و مجلات شیمی

 
 
جدول شیمی

مجله جدول شیمی / کاری از: محمد رضا رفیع زاده.

  

در سال تحصیلی 84-1383 گروه شیمی سرپرستی مدارس جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره هند با سرگروهی محمد رضا رفیع زاده (سرگروه فعلی منطقه تفت استان یزد) مسابقه ای علمی- تفریحی با عنوان «تهیه جدول مفاهیم شیمی دبیرستان» برگزار کرد و از گردآوری تلاش دانش آموزان مجله ای با نام «مجله جدول شیمی» منتشر شد که شامل 26 جدول شیمی همراه با پاسخنامه و ضمیمه زنگ علوم با یاد خدا می باشد. این مجله را در زیر می توانید دانلود کنید.

 

       Format: PDF     Size: 845 KB

..............................................................

آموزش شیمی

آموزش شیمی (راهبردها و شیوه های نوین  آموزش شیمی در مدارس) / تألیف: عابد بدریان. - ناشر: انتشارات مبنای خرد، 1388. 242 ص.

  

در این کتاب علاوه بر پرداختن به شیوه های مختلف آموزش شیمی و چگونگی انجام فعالیت های عملی، نحوه ی کاربرد فناوری اطلاعات در آموزش شیمی و یادگیری شیمی بطور خاص مورد توجه قرار گرفته است. کتاب مورد نظر از جمله کتابهائی است که بررسی شیوه های جدید آموزش شیمی پرداخته و در تلاش است تا با بیانی ساده، رویکردها، راهبردها و الگوهای  جدیدی را طرح نماید که بر پایه یافته های پژوهشی حوزه ی آموزشی علوم تجربی و آموزش شیمی در سطح جهان ارائه شده اند.

این کتاب دارای شش فصل می باشد که عناوین فصل ها عبارتند از:

1- مروری بر سیر تاریخی آموزش شیمی در جهان

2- فلسفه و اهداف جدید آموزش شیمی

3- راهبردها و الگوهای جدید آموزش شیمی

4- آموزش و یادگیری شیمی در آزمایشگاه

5- جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش و یادگیری

6- سنجش و ارزشیابی فرایند یادگیری شیمی

 

قیمت: 5000 تومان  

..............................................................

Harvard

ساختار اتم/ تألیف: محمدرضا محمودیان. - ناشر: انتشارات قائم مقام فراهانی، 1386. 102 ص.

  

در این کتاب تلاش شده است که برای مفاهیم پایه ی لازم برای شناخت ساختار ماده، روند تحقیقات عملی انجام شده بیان گردد. همچنین سعی شده است هر مدل اتم یا مفهوم بر پایه استدلال مطرح گردد و مفاهیم بدور از روابط پیچیده ی ریاضی بررسی گردد. نویسنده، این کتاب را برای معلمان و دانشجویان تربیت معلم پیشنهاد می کند چرا که با مطالعه ی آن می توانند یک دید کلی نسبت به موضوع ساختار اتم بدست آورند و با دانستن کل موضوع در مطالعات بعدی خود بر اساس نقشه ی مفهومی مشخصی، جهت گیری مناسب را به استدلالهای خود ببخشند.

 

قیمت: 2500 تومان

..............................................................

Harvard

طرح فیزیک هاروارد (جلد پنجم: مدل های اتم - جلد ششم: هسته اتم)/ تألیف: هولتون، راذرفورد، واتسون؛ ترجمه: احمد خواجه نصیر طوسی، هوشنگ شریف زاده. - ناشر: انتشارات فاطمی، 1380. 141 ص.

  

(کتاب برگزیده در هشتمین دوره کتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)

غول های علمی تاریخ انگار در این کتاب تنه به تنه هم می زنند. شاید هیچ زمینه ای در علم و سیع تر از تلاش بشر برای شناخت ساختار ماده نباشد. سوالاتی مانند این که ایا مواد دانه دانه اند؟ چرا آری و چرا نه؟ خود این دانه های مرموز از چه ساخته شده اند؟ درون خاک چیست؟درون آب چیست؟

همه اظهار نظر کرده اند: دموکریتوس، ارسطو، نیوتن، فرمی و ... در این کتاب هر غول نشان می دهد که غول های قبلی چه اشتباهات بزرگی داشته اند! مبارزه ای سراسر آموزنده را در این کتاب به تماشا بنشینید.

     طرح فیزیک هاروارد یک دوره کتاب درسی 6 جلدی است که در پدید آوردن طرح مقدماتی این دوره کتاب دهها فیزیکدان و کارشناس آموزش و پرورش و هنرمند نزدیک به هشت سال همکاری داشته اند و دستاوردهای خود را در بیش از صد دبیرستان و با هزاران دانش آموز آزموده اند.

     جلد پنجم این کتاب با عنوان مدل های اتم، شامل 4 فصل است: مبنای شیمیایی تئوری اتمی، الکترون ها و کوانتم ها، مدل اتم بور و رادرفورد و چند مطلب درباره تئوری های فیزیک جدید.

    در این جلد مجموعه کاملی از اتفاقات و تحقیقاتی که منجر به کشف ساختار اتم شده گرد آوری شده است. با مطالعه این کتاب به پاسخ بسیاری از پرسش هایی که در مورد مطالب کتاب شیمی دوم دبیرستان به ذهن خطور می کند، دست خواهید یافت.

در جلد ششم نیز ساختار هسته اتم و نظریات مختلف مربوط به آن بررسی شده است.

  

وب سایت ناشر: www.fatemi.ir

..............................................................


نشریه رشد شیمی

دانلود شماره 90 (پائیز 88) نشریه رشد آموزش شیمی:

عناوین مطالب درج شده در این شماره:
- دورخيزي از خزان تا خزان
- جايزه‌ي نوبل، پاداش كوچكي براي يك شيمي‌دان فروتن
- نمايش رنگي نيروهاي بين‌مولكولي نمك‌زدايي محلول اتانول در آب
- آموزش مفهوم جذب نور با ابرازهاي ساده
- گسترش فناوري نانو به كلاس‌هاي درس
- كتاب‌هاي كار؛ ضرورت‌ها و مشكلات
- توصيه ساختار مواد به كمك پويانمايي سه‌بعدي رايانه‌اي
- خودروهاي شيميايي
- اثر سامانه‌ي آموزشي مدل هوشمند بر عملكرد دانش‌آموزان در موازنه‌ي معادله‌ي شيميايي
- يخ داغ
- نيكوتن
- ملامين و كاربردهاي آن
- طلاي آشاميدني، دارويي سحرآميز!
- راه‌حلي براي مشكل زباله‌هاي پلاستيكي
- آشنايي با شركت توليد مواد اوليه‌ي الياف مصنوعي اصفهان
- تازه‌هاي شيمي
- گپي دوستانه با يك معلم
- نتيج‌ي مسابقه‌هاي مجله
- داستان‌هايي در شيمي

 

برای دانلود روی لینک زیر راست کلیک کرده و گزینه Save Target as را انتخاب کنید :

       Format: PDF     Size: 4.06 MB

..............................................................

 
مهارت های پایه شیمی

مهارت های پایه شیمی (1 و 2 و 3)/ تألیف: باب مک دوئل؛ ترجمه: احمد خرم آبادی زاد، محمد تقی شیراوند. - ناشر: انتشارات مدرسه، 1380. 112- 118- 112 ص.

  

(کتاب برگزیده سومین جشنواره کتاب های آموزشی رشد و کتاب برگزیده دهمین جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان)

     دوره سه جلدی مهارت های پایه شیمی در اصل برای دانش آموزان 11 تا 14 سال نوشته شده است، اما حاوی مطالب و فعالیت ها و آزمایش ها بسیار جالبی برای دانش آموزان دبیرستانی نیز می باشد.

     در این کتاب ها در مجموع 68 مفهوم شیمی همراه با فعالیت های علمی توضیح داده شده است که اکثر این فعالیت ها به صورت عملی و آزمایشگاهی می باشند که ایده بسیار جالبی برای آموزش هرچه عمیق تر مطالب شیمی به دانش آموزان می باشد. ضمن این که پاسخ فعالیت ها نیز در انتهای کتاب درج شده است.

..............................................................

 
نشریه پویه شیمی

دانلود 8 شماره فصلنامه پویه شیمی (دبیرخانه شیمی اردبیل):

دبیرخانه کشوری درس شیمی در طی سال های تحصیلی 85-1384 تا 87-1386 به مدت سه سال در در اردبیل واقع بود که در طی این سه سال با زحمت همکاران اردبیلی، 8 شماره از نشریه پویه شیمی منتشر شد که حاوی مطالب بسیار جالب و مفیدی برای دبیران شیمی و دانش آموزان می باشند. در زیر تمامی این 8 شماره برای دانلود در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است:

 

برای دانلود روی لینک های زیر راست کلیک کرده و گزینه Save Target as را انتخاب کنید :

 

       Format: PDF     Size: 267 KB

عنوان مطالب: پیل های سوختی/ نفتالین سرطان زاست/ کاربرد نمک های فلزات/ اثرات مخرب آلودگی هوا/ خمیر دندانی که قسمت پوسیده دندان را بازسازی می کند/ مکانیسم واکنش های شیمیایی/ ساده ترین آلکانی که تهیه آن غیر ممکن می باشد/ تصویر برداری رزونانس مغناطیسی MRI چیست؟/ نقد و بررسی سوالات امتحان نهایی شیمی 3- خرداد 84/ خواص حالت ششم ماده/ سوالات مستمر مرحله نیمه دوم آبان شیمی 1- ناحیه 2 همدان/ پاسخ به سوالات.

   

       Format: PDF     Size: 398 KB

عنوان مطالب: محبت سیماب و زر/ یاد گیری مسئله مدار چیست؟/ آشنایی بیشتر با یک استاد نام آشنا: پرفسور عیسی یاوری/ مصاحبه با دکتر مجتبی باقر زاده/ پیل های سوختی، دورنمای اقتصادی هیدروژن/ گوشه ای از کارهای ثبت شده به نام فلوئور/ نانو تکنولوژی/ توابع حالت و مسیر در ترمودینامیک شیمیایی/ کورچاتوویوم عنصری فرا اورانیوم/ سوالات همکاران و پاسخ آن ها/ بررسی شاخص های کشوری درس شیمی/ کتاب های درسی شیمی در بوته نقد.

  


       Format: PDF     Size: 347 KB

عنوان مطالب: تأثیر تغییرات پی اچ در پیدایش دسیموتاسیون/ خواص کولیگاتیو/ درجه واکنش/ قدرت یک اسید با غلظت آن رابطه مستقیم دارد؟/ آزمایش: شعله در آب!/ هشدار به پاسخ برخی سوالات در سایت www.dccdc.ir/ مصاحبه با آقای دکتر پارسافر/ گزارش همایش سرگروه های درس شیمی کشور در اردبیل/ گزارش همایش سرگروه های درس شیمی به روایت تصویر.

  


       Format: PDF     Size: 369 KB

عنوان مطالب: پلاسما/ بونزن، دانشمندی گمنام/ چگونه یک امتحان ثمربخش طراحی کنیم؟/ تأثیر حرارت بر سرعت واکنش/ ماهیت فشار در سیالات/ C60 و درمان ایدز/ خاصیت رادیو اکتیوی/ عملیات اجرایی مجتمع پتروشیمی اردبیل آغاز شد/ بررسی نظرسنجی از دبیران شیمی در رابطه با کتاب های تازه تألیف/ اخبار شیمی/ سؤالات تئوری و عملی مسابقات آزمایشگاهی شیمی کشوری.

  


       Format: PDF     Size: 1.05 MB

عنوان مطالب: فارادی مایکل/ محلول های تامپون/ معلمی یک فن است/ جامدهای یونی/ کاربرد نانو لوله ها در پیل های خورشیدی/ نظریه دافعه ی جفت الکتون ی لایه ظرفیت VSEPR/ اصطلاح شیمی سبز/ بررسی نسبت های استوکیومتری در سوختن بنزین و .../ ایجاد انگیزه در دانش آموزان/ زندگینامه من/ مخزن CNG/ آزمایش های شگفت انگیز در شیمی/ پرسش و پاسخ/ انرژی، آنتالپی و کار/ تفکیک سولفوریک اسید/ اخبار شیمی/ ذرات اتم/ گزارش مختصری از ششمین کنفرانس شیمی در اهواز/ سوال های مرحله اول هفدهمین المپیاد شیمی کشور.

  


       Format: PDF     Size: 783 KB

عنوان مطالب: نوبل کیست؟/ روش های نمره دادن/ اثر مهیت حلال بر درجه تفکیک الکترولیت ... / معمای زیاد بودن پتانسیل اکسایش لیتیم و کم بودن نسبی فعالیت آن/ الکترونگاتیوی/ نیروی کشش سطحی مایعات/ ویژگی های کلاس درس/ الکترود تنها و پتانسیل الکتریکی الکترود/ سیستم های کلوئیدی/ طرز تهیه محلول معرفهای مورد نیاز در آزمایشگاه/ معادله کلی نرنست و رابطه آن با ثابت تعادل/ پاک کننده ها / شعاع اتمی- شعاع یونی/ کاربرد فلزات و ترکیب های شیمیایی در دندانپزشکی/ شگفتی کربن (آلوتروپ های جدید کربن)/ پرسش و پاسخ/ گزارشی از بازدید دبیران شیمی استان گلستان از مجتمع پتروشیمی خراسان و بجنورد/ سخنرانی دکتر پارسافر در کارگاه آموزشی دبیرخانه شیمی (اردیبهشت 88)/ سخنرانی دکتر ارشدی در دبیرخانه شیمی (اردیبهشت 88)/ سوال های چهار گزینه ای مرحله دوم هفدهمین المپیاد شیمی کشور.

  


       Format: PDF     Size: 1.68 MB

عنوان مطالب: خلاصه ای در رابطه با همایش سرگروه های شیمی استان ها در اردبیل (آبان 86)/ آمادگی تدریس در کلاس/ آموزش شیمی و ICT/ آشنایی با طراحی سوالات فرادانشی درس شیمی/ فواره دود آمونیاک / پرتو کاتدی/ دما چیست و دماسنج ها چگونه توسعه یافتند؟/ دانستنی های شیمی/ آنتروپی- بی نظمی در مفهوم/ تفسیر علمی قرآن: شیمی در قرآن/ نگهداری مواد شیمیایی/ نیمه رسانایی به نام الماس/ نحوه عملکرد بیهوش کننده ها/ شیمی و شعبده بازی/ اسید سولفوریک/ تعیین کربن دی اکسید با تیتراسیون/ آیا شیمی از علوم انسانی است؟/ تازه ترین گزارش از تولید علم در ایران در ISI / شیمی کاربردی، پرتوان اما در حاشیه/ درمان دینامیتی/ نقش شیمی در سایر علوم و موقعیت های شغلی فراگیر دانش آموختگان شیمی/ طیف سنجی نورتابی مولکولی/ نقدی بر سوالات شیمی کنکور 86/ گزارش بازدید از واحدهای مختلف کارخانه سیمان خاش.

 


       Format: PDF     Size: 1.71 MB

عنوان مطالب: رنگ ها در عناصر و ترکیب های شیمیایی/ آینده زیر سایه نانو/ آیا ذرات نوری وجود دارند؟/ رازهای زندگی/ تشویق دانش آموزان به مشارکت در بحث/ ضد عفونی با اشعه ماوراء بنفش/ مصاحبه با یک دبیر پیشکسوت شیمی اردبیل (آقای یوسف اصغری)/ اهمیت آزمایش در مدارس/ یک نکته، یک تجربه/ الگوی تدریس ساخت گرایی E5/ آیا اجاق های میکرو ویو خطرناکند؟/ مطالب خواندنی شیمی/ چند آزمایش ساده و جاب در مورد کشش سطحی و پیوند هیدروژنی آب/ وضعیت شیمی آلی در کتاب های درسی/ زیرکونیم/ چرا با حل شدن یک ماده غیر فرار در یک حلال،فشار بخار آن کاهش می یابد؟/ یک مولکول همراه با یک انفجار/ اتحاد و انسجام در شیمی/ بار مؤثر هسته در گروه های جدول تناوبی افزایش می یابد./ پرسش و پاسخ/ چگونه یون هیدرونیم را می شناسیم؟

..............................................................

فرهنگ عناصر

فرهنگ فشرده عناصر شیمیایی/ تألیف و ترجمه: اسدالله قاسمی (استان گلستان). - ناشر: موسسه فرهنگی و انتشاراتی مختومقلی فراغی (سارلی)، 1383. 168 ص.

  

این کتاب شامل اطلاعات نسبتا کاملی در مورد 118 عنصر شیمیایی جدول تناوبی، شامل خواص، کابردها، روش های تهیه و ... است.

  

قیمت: 1500 تومان

برای تهیه این کتاب با مؤلف آن تماس بگیرید:

همراه: 09113718099

..............................................................

شیمی نو

دانلود کتاب شیمی نو (سال دوم دبیرستان) سال 1340 هجری شیمسی (کتاب شیمی 47 سال پیش!)

  

 کتاب شيمی نو در سال 1340 توسط آقايان قلی زاده، امين، حاج سيد جوادی، نوروزيان، اردلان، رفيع زاده، رهنما، صفری و بروخيم در 70 صفحه برای سال دوم دبیرستان به رشته تحرير درآمده است.

این کتاب مبتنی بر آزمایش و در 70 صفحه نوشته شده است و شامل مباحثی مانند اثر اسيدها بر چند فلز، تبخير و نشان دادن نمک های محلول در آب و شناختن بعضی از اجسام شيميايی به وسيله يکديگر و ... می باشد. در آخر هر فصل نيز تعدادی تمرين ارائه گرديده است. هم چنین در انتهای کتاب مفاهیمی مانند عنصر و اتم و جرم اتمی و ترکیب و ... توضیح داده شده است.
توصیه می کنیم این کتاب جالب را دانلود کنید و کتاب 47 سال پیش را با کتاب های شیمی امروز مقایسه کنید.

  

برای دانلود روی لینک زیر راست کلیک کرده و گزینه Save Target as را انتخاب کنید :

       Format: PDF     Size: 990 KB

..............................................................

VLab

شبیه سازی آزمایشگاه شیمی به کمک نرم افزار VLab/ مولفان: احسان فریدونی برزآباد، مهدی کمائی. - نشر آفرنگ، 1386. 288 ص.

  

آزمایشگاه مجازی شیمی محیطی را فراهم می‌سازد تا فراگیران در یک محیط شبیه‌سازی‌شده رایانه‌ای به انجام برخی آزمایشها بپردازند. با ورود به دنیای مجازی و در اختیار داشتن مواد و ابزار‌های آزمایشگاهی فراوان و متنوع، بدون موانع و مشکلاتی که در آزمایشگاه حقیقی وجود دارند، می‌توان به انجام آزمایشهایی منطبق با مطالب موجود در کتب درسی پرداخت. با استفاده از نرم‌افزار آزمایشگاه مجازی شیمی با نام VLab، می‌توان آزمایشهای اساسی، بسیار شبیه به آنچه در واقعیت اتفاق می‌افتد، انجام داد. نرم‌افزار VLab شامل هفت محیط آزمایشگاهی مختلف است که در این کتاب برای هر یک از آنها آزمایشهای مختلفی تعریف و اجرا شده است. این محیطها عبارتند از: مولاریته و چگالی، استوکیومتری و واکنش‌دهنده‌های محدودکننده، تجزیه کمّی، تعادل شیمیایی، انحلال‌پذیری و جامدات، گرماشیمی، اسید‌ها و باز‌ها

آموزش جامع: کار با نرم‌افزار VLab، آشنایی با ابزار‌های آزمایشگاهی، طراحی آزمایشهای گوناگون، کار با محلولها (محلول‌سازی)، سنجش حجمی اسید‌ها و باز‌ها، حل برخی از مسائل کتب شیمی دبیرستان، پیش‌دانشگاهی، شیمی عمومی و شیمی تجزیه دانشگاه و آزمایشهای متعدد و متنوع دیگر به کمک نرم‌افزار VLab

سی‌دی همراه شامل: نرم‌افزار VLab، معرفی تواناییهای نرم‌افزار VLab، فیلم انجام آزمایشها توسط نرم‌افزار VLab، سایر نرم‌افار‌های شبیه‌سازی آزمایشگاه شیمی، فایلهای مورد استفاده در تمرینهای کتاب، اسلاید‌های آموزشی برای استفاده مدرسان در حین تدریس.

  

قیمت کتاب و سی دی همراه: 3900 تومان

برای دانلود نرم افزار و خرید این کتاب اینجا کلیک کنید.

برای خرید اینترنتی کتاب می توانید از سایت نشر افرنگ و تبیان استفاده کنید.

..............................................................

آزمایش های شیمی

مجموعه آزمایش های شیمی (دوره متوسطه)/ مولفان: محمد صادق کریمی، محمد حسن روزبه و محمد نادری قمی. - نشر آئینه دانش، 1387. 128 ص.

  

کتاب فوق توسط 3 تن از دبیران شیمی قم تهیه شده است و شامل مجموعه آزمایش های ساده در ارتباط با مباحث مطرح شده در کتاب های شیمی دبیرستان می باشد.

هم چنین این کتاب به معرفی وسایل آزمایشگاهی و اصول ایمنی و توصیه های ضروری در آزمایشگاه نیز پرداخته است.

از دیگر بخش های این کتاب می توان به بخش سوالات مسابقات آزمایشگاهی و نیز بخش طراحی آزمایش و پاسخنامه آن نیز اشاره کرد.

کتاب فوق مجموعه مناسبی برای دبیران شیمی و دانش آموزان می باشد، به خصوص دانش آموزانی که قصد شرکت در مسابقات آزمایشگاهی را دارند.

  

قیمت: 2500 تومان

برای تهیه این کتاب با مؤلفان آن تماس بگیرید:

ایمیل: karimi_shimiyahoo.com

همراه: 09127497809

..............................................................

نشریه رشد شیمی

دانلود شماره 87 (زمستان 87) نشریه رشد آموزش شیمی:

عناوین مطالب درج شده در این شماره:
ـ پس از سی سال
ـ پیکان‌های دایره‌ای؛ ابتکاری برای پیش‌بینی ساز و کارها واکنش‌ها
ـ تعیین فشار اسمزی در سیب‌زمینی
ـ طراحی مولکول‌ در فضای مجازی
ـ آیا می‌دانید که... چرا عدد اتمی با حرف Z و جرم اتمی با حرف A نمایش داده می‌شود؟
ـ قیاسی برای معرفی واکنشگر محدودکننده
ـ مقایسه‌ی ظرفیت‌های گرمایی مولی گازها در دما و فشارمعین
ـ حسگرهای زیستی
ـ کاربردهای مواد متخلخل با ابعاد نانو
ـ نگاهی نزدیک به فرایند شویندگی
ـ فنول و مشتق‌های آن
ـ هویج، منبعی سرشار از کاروتن
ـ فرایند ساختن قرص در صنعت دارو
ـ تازه‌های شیمی
ـ گپی دوستانه با یک معلم: تبسم پیرزادی
ـ معرفی شهرک علمی ـ پژوهشی اصفهان
ـ گزارشی از یک کارگاه آموزشی: آزمایشگاه در مقیاس خرد
ـ نتیجه‌ی مسابقه‌های شیمی
ـ درس‌هایی در شیمی
ـ روز جهانی آب
ـ معرفی کتاب
ـ گزارشی از کنفرانس دوسالانه‌ی شیمی در ترکیه

 

برای دانلود روی لینک زیر راست کلیک کرده و گزینه Save Target as را انتخاب کنید :

       Format: PDF     Size: 3.18 MB

..............................................................

CRC Handbook of Chemistry and Physics, 85th Edition

CRC Handbook of Chemistry and Physics, 85th Edition :

این کتاب یکی از کامل ترین و معتبرترین مراجع اطلاعات در شیمی است که اولین ویرایش آن 95 سال پیش (سال 1913) منتشر شده است و به تدریج به روز می شود.
در این کتاب 2662 صفحه ای اطلاعات مختلفی در مورد فرمول مولکولی، ساختار مولکولی، نقطه ذوب و جوش، فشار بخار، دانسیته، انحلال پذیری و ... برای مواد مختلف وجود دارد. هم چنین در این کتاب اطلاعات و جداولی مربوط به ایزوتوپ ها، محدوده تغییر رنگ شناساگرها، معرفی شناساگرهای آلی برای شناسایی ترکیبات معدنی، دیتاهای مربوط به الکتروشیمی، جدول دانسیته آب در دماهای مختلف، دیتاهای مربوط به انتالپی، هدایت یونها، نمادهای مورد استفاده در شیمی، دیتاهای مورد نیاز در آزمایشگاه، حلال های پلیمرها، دیاگرامهای فازی و ... یافت می شود.

 

این کتاب در CD کد 3 در صفحه با فرمت pdf موجود می باشد.  حسن فایل pdf نسبت به نسخه چاپی کتاب این است که به راحتی قابل جستجو می باشد. کافی است در محیط Adobe Reader گزینه Edit>Find را انتخاب کنید و کل کتاب را به دنبال ماده یا عنوان مورد نظر بگردید.

..............................................................

 
نشریه رشد شیمی

دانلود شماره 86 (پائیز 87) نشریه رشد آموزش شیمی:

عناوین مطالب درج شده در این شماره:
- بهبود و گسترش فعالیت های علمی- آزمایشگاهی
- کاشف پیوند چهارگانه فلز-فلز
- بررسی کمی یک واکنش
- نقش الگوریتم در تدریس به روش مشگل گشایی
- سینتیک شیمیایی، بدون محاسبه!
- شیمی هنر و هنر شیمی
- ماجرای شیمی فضایی: آلیس در سرزمین تصویر آینه ای
- اسیدهای آلی بدون گروه عاملی!
- پرتوسنجی و مشاهده واسطه های میان ساره ای چ
- فناوری نانو و برخی کاربردهای آن در صنعت
- فرایند تولید ژلاتین
- فلفل های تند و کاپسایسینوییدها
- سلول خورشیدی
- گیرنده های بویایی و ساختار مولکول ها
- تازه های شیمی
- روشی ساده تر برای تعیین شکل هندسی مولکول ها
- نتیجه مسابقه های مجله
- گپی دوستانه با یک معلم ویدا نوربخش
- گزارشی از یک نشست: نقد و بررسی محتوای کتاب شیمی2
- داستان هایی درباره شیمی: شیمی=ریاضی+فیزیک

 

برای دانلود روی لینک زیر راست کلیک کرده و گزینه Save Target as را انتخاب کنید :

       Format: PDF     Size: 2.73 MB

..............................................................

 
نشریه رشد شیمی

دانلود شماره 85 (تابستان 87) نشریه رشد آموزش شیمی:

عناوین مطالب درج شده در این شماره:
- فرصتی دیگر
- شفی بی مانند؛ راه گشای پهنه ای تازه از ترکیب های کربنی
- الاکلنگ و تعین فشار گازها
- تجزیه روی کربنات، انتخاب یکی از فرمول های شیمیایی با استفاده از استوکیومتری
- موش ها در جعبعه، قیاسی برای واکنش های درجه صفر
- موازنه ی واکنش های شیمیایی به کمک نرم افزار Excel
- ضرورت باز اندیشی در آموزش شیمی در دوره های تحصیلی گوناگون
- آن چه باید درباره ی زئولیت ها بدانیم
- سرمایه گذاری در فناوری نانو
- آیا می دانید که... گازوییل سبز
- آیا می دانید که... مصریان باستان چگونه مردگان خود را مومیایی می کردند؟
- تازه های شیمی
- گزارش از یک میزگرد: نقش آزمون های هماهنگ در بهبود آموزش
- پالایشگاه اصفهان و گزارشی از یک بازید علمی
- گپی دوستانه با یک معلم: راضیه بنکدار سخی
- سنجش دانش
- یک تجربه کلاسی
- چرا تخریب لایه اوزون در قطب جنوب شدیدتر است؟

 

برای دانلود روی لینک زیر راست کلیک کرده و گزینه Save Target as را انتخاب کنید :

       Format: PDF     Size: 3.29 MB

..............................................................

 
نشریه رشد شیمی

دانلود شماره 84 (بهار 87) نشریه رشد آموزش شیمی:

عناوین مطالب درج شده در این شماره:
آموزشی از راه دور در برابر آموزش چهره به چهره،
 شیمی دانی که قله های شیمی فضایی آنزیم ها را درنوردید، .کالیبره کردن ظرف های حجمی مدرج، نمایش شیمیایی چراغ راهنمایی، نمایشی از تجزیه ی هیدروژن پراکسید، سلول خورشیدی بسازید، هزاره ی سوم و نظریه های آموزش علوم تجربی، تعیین شکل هندسی مولکول ها با استفاده از مدل دافعه ی زوج الکترون لایه ی والانس، یک نکته، صوت شیمی، خوشه های آب، فلزهای سنگین، سلولوز استات خواص و کاربردها، شیمی سبز، نوشیدنی های کافیین دار، پیل های سوختی هیدروژنی، .کربن دی سولفید خواص و کربردها، گپی دوستانه با یک معلم: حمیدرضا بدیعی، تازه های شیمی، گزارش از یک میزگرد اهمیت استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش شیمی، تاریخچه ی مسابقه های بین المللی المپیاد شیمی، نتیجه ی مسابقه های مجله.

 

برای دانلود روی لینک زیر راست کلیک کرده و گزینه Save Target as را انتخاب کنید :

       Format: PDF     Size: 3.07 MB

..............................................................

نشریه رشد شیمی

دانلود شماره 83 (زمستان 86) نشریه رشد آموزش شیمی:

عناوین مطالب درج شده در این شماره:
جهانی شدن و آموزش شیمی، درشت مولکول ها پیشکشی ارزنده به دنیایی شیم، ابر حباب ها، مایع ها و جامدهای واکنش پذیر خطرناک، شبیه یابی در آموزش شیمی، آموزش به روش آزمایشگاهی و پژوهش گروهی، کلوییدها، الیاف پوست ذرت، خواص و کاربردها ، ساختار شامپوها (بخش دوم)، خطر سرطان در خانه، مجتمع پتروشیمی خراسان، تازه های شیمی، گپی دوستانه با یک معلم: توران حسین پور، معرفی پایگاه اینترنتی گروه شیمی دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی، گزارشی ازیک میزگرد آموزشی تولید و انتشار کتابهای کمک درسی و کمک آموزشی بیم ها و امیدها، گزارشی از یک نشست تالارهای گفت و گو به یاری معلمان نیاز دارد، سنجش دانش، نتیجه مسابقه های مجله.

 

برای دانلود روی لینک زیر راست کلیک کرده و گزینه Save Target as را انتخاب کنید :

       Format: PDF     Size: 2.68 MB

..............................................................

نمایش های شگفت انگیز شیمی

نمایش های شگفت انگیز شیمی: یک مرجع برای دبیران / تألیف لی، سومرلین. جیمز، ایلی، ترجمه مجید هروی، شریف کامیابی، جعفر صفری شیرزی، نادر نعمتی. - تهران: انتشارات بعثت، 1378.

272ص، جدول، نمودار.

عنوان اصلی:

Chemical Demonstarations

A Sourcebook for Teacher. 1988.

 

کتاب فوق شامل 104 آزمایش می باشد که برای اجرا در مدرسه طراحی شده اند. اگر آزمایشگاه مجهزی دم دست دارید و می خواهید حسابی دانش آموزان را سرگرم کنید این کتاب خیلی به درد شما می خورد.

آزمایش های این کتاب، جالب، جذاب و مهیج می باشند و هر آزمایش شامل روش کار، نکات ایمنی، طرز صحیح دفع پس مانده ها، و فنون آموزشی شامل نکته ها و پرسش ها ات.

در ضمن این کتاب تجدید چاپ نشده و خیلی کمیاب است. اگر جایی پیدا کردید به ما هم خبر بدید.

..............................................................

سری کتاب های کار شیمی

سری کتاب های کار شیمی/ مؤلفان محمد امین نظامی، کامبیز فراهانی (و بهروز مصیبیان). -- تهران: انتشارات قائم مقام فراهانی، 1385.

 

 تلفن مرکز پخش: 77374883 (021)

تلفکس مرکز پخش: 77062626 (021)

مرکز پخش در استان یزد: کتابفروشی چشمک واقع ر میدان آزادی
 

سری کتاب های کار شیمی انتشارات قائم مقام فراهانی، یکی از بهترین کتاب های کار نوشته شده در مورد کتاب های شیمی دوره متوسطه می باشد. این کتاب ها  دارای تعداد بسیار زیاد و متنوعی سوال همراه با شکل ها و نمودار های مناسب می باشند که به خصوص برای استفاده معلمان بسیار مفید هستند.

 

از ویژگی های دیگر این مجموعه موارد زیر قابل ذکر هستند:

1- ارایه پرسش ها به صورت طبقه بندی شده بر اساس کتاب درسی

2- تنوع و فراوانی پرسش ها

3- ارایه پاسخ تشریحی برخی پرسش های دشوار و جواب نهایی همه مسایل عددی

5- ویرایش هر ساله کتاب بر اساس تغییرات کتاب های درسی

6- تنوع پرسش ها برای دانش آموزان قوی، متوسط و ضعیف که معلم بر اساس سطح علمی کلاس می تواند از بین آن ها سؤالات مورد نظر خود را انتخاب کند.

 

نمونه ای از سؤالات این کتاب را می توانید د قسمت نمونه سؤال سایت مشاهده کنید.

..............................................................

پرسش های پایه شیمی

پرسش های پایه شیمی: پرسش های پایه امتحانات GCSE انگلستان/ مؤلف برنارد آبرامز؛ مترجم مرضی خلخالی. - تهران: انتشارات مدرسه برهان 1381.
220 ص.: مصور، جدول، نمودار، نقشه.
عنوان اصلی:

Basic Chemistry Questions.

 

این کتاب به منظور آماده سازی دانش آموزان برای موفقیت در امتحانات نهایی GCSE (پایان دوره متوسطه کشور انگلیس) نگاشته شده است.

آن چه در پرسش های این کتاب قابل توجه است، اهمیت دادن به توانایی های دیگر دانش آموزان، به جز حفظ کردن مطاب و فراگیری اطلاعات نظری محض است.

این پرسش ها از لحاظ برانگیختن نیروی تفکر و توجه به مهارت های یادگیری از قبیل استنباط، پیش بینی، مشاهده، فرضیه سازی و ... بسیار مناسبند، حال آن که در کشور ما بر اساس سنت های موجود، پرسش ها یا از نوع انشایی و توضیح دادنی، یا چنان که در سال های اخیر و رواج آرزوی ورود به دانشگاه مرسوم شده است، از نوع تستی و چهار جوابی اند.

این کتاب را برای معلمانی که قصد دارند کیفیت آموزش و کیفیت ارزشیابی خود را ارتقا دهند، پیشنهاد می کنیم.

..............................................................

شیمی برای نوجوانان

شیمی برای نوجوانان/ نوشته ژانیس ون کلیو؛ ترجمه عباس فواکهی. - تهران: انتشارات امیر کبیر، 1379.
240 ص.: مصور.
عنوان صلی:

Chemistry for every kid: 101 easy experiments that realy work.

همان طور که از عنوان اصلی لاتین این کتاب مشخص است، کتاب شامل 101 آزمایش علمی و بی خطر است که با ساده ترین امکانات و بدون نیاز به مواد و وسایل خاصی، به راحتی انجام می شوند و به جواب می رسند.

هر آزمایش نشان می دهد که شیمی جزئی از زندگی روزانه ماست. در توضیح آزمایش ها سعی شده است از به کار بردن کلمات و اصطلاحات فنی و پیچیده جلوگیری شود و آمایش ها به زبان ساده و به صورت مرحله به مرحله توضیح داده شوند. هدف اصلی کتاب آن است که یادگیری مفاهیم شیمی را با تجربه و نتیجه گیری همراه سازد و بدین ترتیب دانش آموزان را ترغیب کند که به دنبال آگاهی های بیشتر درباره این علم باشند.

آزمایش های کتاب در 8 بخش طبقه بندی شده اند: 1- ماده 2- نیروها 3- گازها 4- تغییرات 5- تغییات مرحله ای 6- محلول ها 7- گرما 8- اسید یا باز

..............................................................

فعالیت های لذت بخش شیمی

فعالیت های لذت بخش شیمی/ مؤلف: جانیس وان کلیو؛ مترجم: طاهره رستگار. - تهران: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، انتشارات مدرسه، 1380.
246 ص.: مصور. جدول، نمودار.
عنوان اصلی: A+ Projects in Chemistry.

این کتاب شامل 30 پروژه عملی برای یادگیری بهتر مفاهیم شیمی می باشد. در این کتاب پروژه هایی در زمینه هوا، آب، معرف ها، کلوئیدها، الکترولیت ها، ترمودینامیک، سختی آب و ... یافت می شود.

بیشتر پروژه ها با ساده ترین وسایل که ر دور و بر ما پیدا می شود، قابل انجام هستند و نیاز به مواد یا وسایل خاصی ندارند.

مراحل انجام هر پروژه به طور گام به گام مطرح شده و سوالاتی طرح شده به درک بهتر دانش آموزان از مفاهیم شیمی کمک می کند.

..............................................................

شیمی

 

شیمی/ مؤلفان: جف جونز، ماری جونز و دیوید آکاستر؛ مترجمان: مهدیه سالارکیا و نعمت ا... ارشدی. - تهران: انتشارات مدرسه، 1383
 204 ص. : مصور (رنگی).
عنوان اصلی:

Cambridge Coordinated Science: Chemistry.

کتاب فوق یکی از کتاب های مجموعه سه جلدی «علوم کمبریج» می باشد که شامل سه جلد «زیست شناسی، فیزیک و شیمی» است. مخاطبان اصلی این کتاب ها دانش آموزان دبیرستانی هستند، ولی مطالب برای سطوح دیگر تحصیلی نیز بسیار مفید و خواندنی خواهد بود. مولفان کوشیده اند مفاهیم را تا حد امکان به زندگی روزمره نزدیک کنند.

کتاب شامل شش فصل می باشد: 1- عنصرها و ترکیب ها 2- آب و هوا 3- واکنش های شیمیایی 4- کره زمین 5- منابع انرژی 6- جدول تناوبی.

این کتاب مصور و تمام رنگی، شامل بخش های زیر است: مفاهیم اصلی، پرسش هایی برای ارزشیابی پیشرفت یادگیری، مطالب جالب و مرتبط با موضوع در کادر های «بیش تر بدانید»، پرسش هایی برای دانش آموزان علاقه مند و تیزهوش، مسایلی که حل آن ها نیازمند کار عملی است و پژوهش های دانش آموزی.

کتاب فوق یکی از منابع مورد استفاده در تألیف کتب درسی دبیرستان بوده است و برخی مطالب و شکل های درج شده در کتاب های دبیرستان از این کتاب استخراج شده اند.

 


کتاب های درسی شیمی (چاپ 1386)
 

فایل ها با پسوند pdf می باشند و برای مشاهده آن ها نیاز به برنامه Acrobat Reader می باشد.

در ضمن، در CD شماره 3 گروه، تمامی کتاب های شیمی دبیرستان چاپ 1387به همراه کتاب های علوم راهنمایی و ابتدایی با فرمت pdf موجود می باشد.

 

:: شیمی 1، شیمی برای ندگی ::

مقدمه: شيمی ، داش برای همه روزگاران
بخش اول: مايعي كمياب در عين فراواني
بخش دوم: در پي هوايي پاكيزه!
بخش سوم: مصر دوبار تنها راه ادامه 
بخش چهارم: طلاي سياه، اندوخته اي رو به پايان

:: شیمی 2 و آزمایشگاه ::

بخش اول: ساختار اتم: قسمت اول   قسمت دوم
بخش دوم: خواص تناوبي عنصرها
بخش سوم: تركي هاي يوني
بخش چهارم: تركيب هاي كوالانسی:
قسمت اول   قسمت دوم    قسمت سوم
بخش پنجم: كربن و تركيب‌هاي آلي

:: شیمی 3 و آزمایشگاه ::

خش ال: واكنش هاي شيميايي و استوكيومتري
بخش دوم: ترموديناميك شيميايي
بخش سوم: محلولها

:: شیمی پیش دانشگاهی ::

بخش اول: سينتيك شيميايي
بخش دوم: تعادل شيميايي 
بخش سوم: اسيدها و بازها
بخش چهارم: الكتروشيمي

 

کتاب های شیمی چاپ سال 1387 و هم چنین کتاب های علوم راهنمایی و ابتدایی را می توانید از سایت دفتر تآلیف سازمان دانلود کنید.

 

گروه آموزشی شیمی استان یزد

  

نظر خود را در این قسمت بنویسید:

 

نام:     

 

ایمیل: 

 

استان:      شهر:  

 

شغل:  دبیر      دانش آموز        غیره

 

نظر:

 

 

   

 

صفحه خانگی | خبر | کتاب | آزمایشگاه | نرم افزار | نمونه سؤال | خواندنی ها | سایت های مرتبط | درباره گروه
Designed By: A.M.Habibirad